Raskaan kaluston koulutus

Autokoulu Safiiri on ostanut Green Driversin liiketoiminnan ja samalla yhdistänyt voimavarat C-korttiluokissa. Yhdistymisen ansiosta pystyimme rakentamaan Suomen kovimman raskaan kaluston (C, C1 ja C1E) koulutuskeskuksen Espooseen!

Kuorma-auto-opetus jakautuu teoria- ja ajo-opetukseen. Jokaiselle oppilaalle tehdään henkilökohtainen suunnitelma opetuksen läpiviemiseksi. Ajo-opetus pyritään sovittamaan muiden menojesi mukaan. Opetuksessa käytettävä oppimateriaali tukee oppimistasi sekä kotona että koulussa. Saat lisäksi mahdollisuuden harjoitella liikennetilanteita ja teoriakysymyksiä autokoululla tai kotona.

HUOM! C1- tai C-luokan kursseille osallistuminen vaatii voimassaolevan B-luokan ajo-oikeuden! C1- ja C-korttikurssi ei sisällä ammattipätevyyskoulutusta. Jos kuljettaja haluaa ammattimaiseen liikenteeseen, niin hänen tulee käydä perustason ammattipätevyyskoulutus.

Mitä eri kuorma-auto korttiluokat tarkoittaa

 • C-kortilla saa kuljettaa ajoneuvoa jonka kokonaismassa ylittää 3500 kg, rekisteriotteeseen merkitty henkilömäärä enintään 1+8 ja kuljettaa yhdistelmää, jossa on tällainen vetoauto sekä kytketty perävaunu, jonka kokonaismassa on enintään 750 kg.
 • C1-kortilla saa kuljettaa ajoneuvoa jonka kokonaismassa on enintään 7500 kg, rekisteriotteeseen merkitty henkilömäärä enintään 1+8 ja kuljettaa yhdistelmää, jossa on tällainen vetoauto sekä kytketty perävaunu, jonka kokonaismassa on enintään 750 kg.
 • C1E-kortti oikeuttaa kevyen kuorma-auton ja siihen kytketyn jarrullisen perävaunun kuljettamiseen. Yhdistelmän suurin sallittu kokonaismassa 12000 kg.
 • CE-kortti oikeuttaa kuljettamaan kaikkia kuorma-auton ja perävaunun yhdistelmiä.

Lisätietoa raskaan kaluston koulutuksesta saat numerosta 045 235 2430


C-kortti (ilmoittaudu)C1-kortti (ilmoittaudu)C1E-kortti (ilmoittaudu)

C-kortti

Kurssiin sisältyy:

 • 12 kuorma-auto oppituntia
 • Täydellinen oppimateriaali
 • 10 ajotuntia ajoharjoittelua kuorma-autolla
 • Kouluauton käyttö ajokokeessa
 • Nettiharjoittelutunnukset

Hinta: 1350 €

+ 20/35 € ajokorttilupamaksu
+ 134 € kuljettajantutkintomaksu tutkintotoimistolle

 


HUOM! Kurssit pidetään yhdessä Green Drivers kurssien kanssa, joten ilmoittautumiset suoritetaan Greendrivers.fi sivuilla. Ilmoittautua voit alla olevasta painikkeesta tai soittamalla numeroon 045 235 2430

ilmoittaudu_ban2

 

C1-kortti

Kurssiin sisältyy:

 • 2 kuorma-auto oppituntia. Luokkaopetuksena tai verkko-oppitunteina.
 • Täydellinen oppimateriaali
 • 3 ajotuntia ajoharjoittelua kuorma-autolla
 • Kouluauton käyttö ajokokeessa
 • Nettiharjoittelutunnukset

Hinta: 546 €

+ 40 € ajokorttilupamaksu
+ 134 € kuljettajantutkintomaksu tutkintotoimistolle

 


HUOM! Kurssit pidetään yhdessä Green Drivers kurssien kanssa, joten ilmoittautumiset suoritetaan Greendrivers.fi sivuilla. Ilmoittautua voit alla olevasta painikkeesta tai soittamalla numeroon 045 235 2430

ilmoittaudu_ban2

 

C1E-kortti

Kurssiin sisältyy:

 • 3 teoriatuntia. Luokkaopetuksena tai verkko-oppituntina
 • 3 ajotuntia
 • kouluajoneuvoyhdistelmän käyttö ajokokeessa
 • nettiharjoittelutunnukset

Hinta: 620 €

+ ajokorttilupamaksu 40 €
+ kuljettajatutkintomaksu 145€

 


HUOM! Kurssit pidetään yhdessä Green Drivers kurssien kanssa, joten ilmoittautumiset suoritetaan Greendrivers.fi sivuilla. Ilmoittautua voit alla olevasta painikkeesta tai soittamalla numeroon 045 235 2430

ilmoittaudu_ban2