fbpx

A-kortin kuljettajatutkinto

Tutkinnossa käytettävä ajoneuvo

 • A1-luokassa moottoripyörän sylinteritilavuuden on oltava vähintään 115 cm³, tehon enintään 11 kW, teho/painosuhteen enintään 0,1 kW/kg ja suurimman rakenteellisen nopeuden vähintään 90 km/h
 • A2-luokassa moottoripyörän sylinteritilavuuden on oltava vähintään 395 cm³, tehon vähintään 25 ja enintään 35 kW, teho/painosuhteen enintään 0,2 kW/kg ja moottoripyörä ei saa olla muunnettu ajoneuvosta, jonka teho on yli kaksi kertaa niin suuri
 • A-luokassa moottoripyörän sylinteritilavuuden on oltava vähintään 595 cm³ ja moottorin tehon vähintään 40 kW

 

Tutkintoon pääsyn edellytykset

 • A1-luokka: ikä vähintään 16 vuotta, voimassa oleva ajokorttilupa ja vaadittava kuljettajaopetus
 • A2-luokka: ikä vähintään 18 vuotta, voimassa oleva ajokorttilupa ja vaadittava kuljettajaopetus
 • A-luokka: ikä vähintään 24 vuotta, voimassa oleva ajokorttilupa ja vaadittava kuljettajaopetus

 

Teoriakoe

Kaikki moottoripyöräkorttia havittelevat joutuvat  käymään teoriakokeen, joka koostuu 20:stä sanallisesta monivalintakysymyksestä, 50:stä kuvakysymyksestä sekä 5:stä riskikysymyksestä. Vastausaikaa kokeessa on yhteensä 30 minuuttia.

 

Käsittelykoe

Erillinen käsittelykoe on osa ajokoetta myös harjoituslupaa haettaessa ja se tulee suorittaa hyväksytysti ennen ajokokeen liikenteessä ajettavaa osuutta. Suorittamiseen on varattu 15minuuttia.

Käsittelykoe koostuu kuudesta tehtävästä:

 • Hidasajo
 • Pujottelu
 • Väistö
 • Portit
 • Jarrutus
 • Hätäjarrutus

Tarkemmat tiedot käsittelykokeen tehtävien sisällöstä löydät Trafin sivuilta www.trafi.fi

Kaikki tehtävät on suoritettava istuen, jalat jalkatapeilla. Hakijan tulee osata laittaa ja ottaa moottoripyörä pois seisontatuelta sekä taluttaa pyörää. Yksi tehtävistä on aloitettava siten, että lähtötilanteessa moottoripyörä on moottori sammutettuna seisontatuen varassa. Hakija ottaa pyörän pois seisontatuelta ja taluttaa pyörällä U-käännöksen aiotun tehtävän aloituspisteeseen.

 

Ajokoe

Hyväksytyn käsittelykokeen jälkeen suoritetaan ajokoe. Suorittamiseen on varattu 35 minuuttia: alkukeskustelu ja loppukeskustelu yhteensä 10 minuuttia, ajaminen liikenteessä 25 minuuttia.

 

A-kortin saaminen

Hyväksytysti suoritetusta tutkinnosta saat todistuksen, joka oikeuttaa ajamaan A-ajokorttiluokan ajoneuvolla kuuden kuukauden ajan Suomessa (Ahvenanmaata) lukuun ottamatta. Varsinaisen ajokortti toimitetaan postitse.